2000-sal-tarikh-khoramshahr_[www.rapiti.ir

 

دوهزار سال تاریخ خرمشهر

شايد هيچ شهري در تاريخ معاصر به اندازه خرمشهر در اذهان مردم ايران آشنا نباشد. نامي كه همواره يادآور رشادتها و جانفشاني هاي جوانان اين مرز و بوم است. جواناني كه حماسه سترگ سوم خرداد را رقم زدند و خرمشهر و مردم آن را در ياد و خاطر ايرانيان جاودانه ساخنتد. اما بايد دانست كه خرمشهر برخلاف نامش كه قدمتي هشتاد ساله دارد از تاريخ كهني

دانلود کتاب دوهزار سال تاریخ خرمشهر در ادامه مطلببرخوردار است و اگر نخواهيم اغراق كرده باشيم و پيشينهاي ساختگي با قدمتي پنج هزارساله يا بيشتر براي آن بنويسيم، دست كم از زمان فروپاشي پادشاهي هخامنشيان و ظهور اسكندر مقدوني تاريخ اين شهر با بناي آلكساندريا در نقطه التقاي كارون و اروندرود آغاز ميشود.

و در طول اين دوهزار سال نام هاي متعددي به خود ديده است از خاراكس و بارما گرفته تا بيان و محمره و يا شهرها و مناطقي در اطراف آن به وجود آمده اند كه در بناي خرمشهر امروزي تأثير بسزائي داشته اند از قبيل محرزي و حفار و … نكته جالب در مورد خرمشهر آن است كه با توجه به نام و شهرتي كه اين شهر در تاريخ ايران دارد، كمتر نويسنده و مورخي، پژوهش يا تحقيقي جامع و در خور نام آن نوشته است و هر آنچه به رشته تحرير در آمده بيشتر به مقاطع خاصي از تاريخ معاصر آن چون دوره فرمانروائي شيخ خزعل و برهه مربوط به اوائل انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي اختصاص دارد و استثناء قابل ذكر در اين مورد مقاله چند صفحه اي آقاي عبدالنبي قيم است كه تاريخچه اي كوتاه در اين باره است.

مشخصات

  • 976 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.