نقاشی های پاسکال کوست از تهران، ری و شیراز در سال 1217

 

آرامگاه حافظ

طراحی نقاشان غربی از آثار تاریخی ایران

پاسکال کوست (Pascal Coste). معمار و نقاش و خاورشناس فرانسوی که در زمان محمدشاه قاجار، سال 1217 خورشیدی (1840میلادی) و همراه اوژن فلاندن به ایران سفر کردند. وظیفه اصلی او رونوشت کتیبه بیستون بود که ناکام ماند.
علاوه بر نقاشی‌های فلاندن، پاسکال کوست نیز طراحی‌ها و نقشه‌هایی از آثار تاریخی ایران رسم کرد. این نقاشی‌ها و طراحی‌ها وضعیت بناهای تاریخی ایران در آن زمان را روشن می‌کند و همچنین نقشه‌های بناهای از میان رفته (مانند قصر قاجار و کاخ آیینه‌خانه) ارزش فراوان دارند.

آنها تقریباً تمامی آثار تاریخی ایران (به جز خراسان و حاشیه دریای خزر) را مورد بازدید قرار دادند و از تمام بناهای ارزشمند طراحی و نقاشی خلق نمودند، از جمله: قزوین، اصفهان، شیراز، تهران، آذربایجان، همدان و بروجرد و نیز تخت جمشید، بیشاپور، بیستون، کنگاور، نهاوند و فیروزآباد.

این مجموعه شامل ۲۰۰ تصویر است. ۱۳۰ نقاشی از فلاندن و ۷۰ طراحی و نقشه از کوست که از دو کتاب سفر به ایران و عمارت‌های ایران مدرن استخراج شده است.

در مطلب قبل 2 مجموعه طراحی از شاهکارهای معماری اصفهان قرار داده شد و در این مطلب تصاویر بناهای تهران، ری و شیراز برای شما عزیزان نمایش داده می شود.

 

دانـــــلود

  • 1,805 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.