سفر ملکه الیزابت دوم به ایران

 

ملکه انگلیس (الیزابت دوم) که پس از ملکه ویکتوریا دومین امپراطریس از نظر طول سلطنت است تنها یک بار به صورت رسمی به ایران آمد. و آن هم سفری با همسرش پرنس فیلیپ به سال 1339بود. سفری در جواب سفر قبلی سال پیش شاه به لندن. تا سال 1352هم پرنس فیلیپ همسر ملکه سه بار به صورت غیررسمی به ایران آمد که بیشتر جنبه تفریحی داشت. سال 1352 هم ملکه در بازگشت از استرالیا ساعاتی چند را در تهران گذراند و دیداری با شاه داشت. به هر صورت مهمترین سفر ملکه الیزابت همان سفر سال 1339وی است که ده روز به طول کشید و برنامه مفصلی برای وی تدارک دیده شده بود. مفاد این سفر فهرست وار چنین است:

در ششم اسفند 1339 ورود به تهران و استقبال رسمی شاه از وی. پس از چند روز استراحت و بازدیدهای مختلفه در تهران همراه با شاه به بازید از آرامگاه رضاشاه و خانه کارگران در جنوب شهر گذشت. فردای آن روز ملکه همراه با همراهانش که جمعاً28نفر بودند در مسافرتی دسته جمعی که شاه و فرح هم برخلاف عرف آنان را همراهی می کردند به سفر اصفهان و شیراز رفتند و پس از دو روز به تهران بازگشتند.  و نهایتاً در 15 اسفند پس از حدود 9 روز ملکه و همراهان به انگلیس بازگشتند. این سفر با حواشی خاص خودش همراه بود.

این آخرین سفر رسمی ملکه انگلیس به ایران بود. بجز سفر چند ساعته ملکه به تهران در دوازده سال بعد به سال 1357مجدد و در سفری دریایی قصد حضور در بندرعباس و ایران را داشت. ملکه هم که اوضاع را آشفته دانست از ورود به ایران منصرف شد.

عکس های زیر نگاهی گذرا به سفر نه روزه ملکه انگلیس به ایران به سال 1339 است.

منبع موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران

دانـــــلود

  • 1,570 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.