عکس های رضاشاه و تاسیس راه آهن سراسری در سال 1305 خورشیدی

 

بازدید رضا شاه پهلوی از خطوط راه آهن شمال كشور پل ورسك

 

عکس رضاشاه و افتتاح راه آهن

در روز ۴ اسفند ۱۳۰۵ هجری شمسی لایحه تاسیس راه آهن سراسری ایران تصویب شد. این لایحه كه در روز اول اسفند ماه از سوی مهدی‌قلی هدایت، وزیر فواید عامه به مجلس شورای ملی ارایه شده بود با موافقت نمایندگان به تصویب رسید.

لایحه تاسیس راه آهن سراسری یكی از مهم‌ترین لایحه‌هایی بود كه در سال ۱۳۰۵ به مجلس ارایه شد، كه بحث‌های فراوانی در پی داشت. این طرح مخالفین و موافقین فراوانی داشت. مصدق یكی از اعتراض‌كنندگان به لایحه تاسیس راه آهن بود. مهدی‌قلی هدایت (مخبرالسلطنه) در كتاب «خاطرات و مخاطرات» خود درباره طرح احداث خط آهن محمره (خرمشهر) به جز (بندر گز) و مخالفت دكتر مصدق می‌نویسد: «اول اسفند ١٣٠۵ من پیشنهاد راه آهن را به مجلس بردم. من‌الغرائب، مصدق‌السلطنه مخالف شد كه در عوض قندسازی باید دایر كرد. راه آهن منافع مادی مستقیم ندارد. گفتم از راه آهن منافع مادی مستقیم منظور نیست. منافع غیرمستقیم راه آهن بسیار است. نظمیه یا نظام هم منافع مادی ندارد، ضروری مصالح مملكت‌اند. قند هم به جای خود تدارك خواهد شد و اثبات شیء نفی ما عـدا نمی‌كند.»

اولین كلنگ ساختمان راه آهن

بدین ترتیب روز یكشنبه ۲۳ مهرماه ۱۳۰۶ بر حسب دعوتی كه از طرف وزارت فواید عامه به عمل آمده بود، در بیرون دروازه گمرك با حضور وزراء، رجال، نمایندگان مجلس، سفرا و امرای ارتش، مدیران جراید و طبقات دیگر در محوطه حسین‌آباد در ساعت ۸ صبح پس از آنكه رضاشاه بیاناتی ایراد كرد، نخست‌وزیر هم در پاسخ مطالبی بیان داشت و كلنگ نقره‌ای به دست رضاشاه داد و او هم بر زمین زد كه طبق نقشه محل ایستگاه راه مركزی راه آهن شروع به ساختمان گردد.

زیر ساخت‌های شبكه راه آهن از ۲۳ مهرماه ۱۳۰۶ آغاز شد و تكمیل آن ۱۱ سال به طول انجامید. هزینه آن عمدتا از محل مالیات ویژه‌ای كه بر چای و قند و شكر، دو قلم حیاتی در غذای روزانه (نان و پنیر و چای) مردم بسته شد و كسری آن نیز از طریق وام‌های بانكی و اعتبارات دولتی تأمین می‌شد. مسیر جنوبی راه آهن از تهران به خلیج‌ فارس، می‌بایستی با در نظر گرفتن مسائل نظامی داخلی تعیین شده باشد، زیرا دستیابی به مناطق متشكل از اقوام و عشایر ناآرام را بسیار آسان‌تر می‌ساخت. در حقیقت احتمال دارد كه رضاشاه هنگامی كه برای سركوب شیخ خزعل به خوزستان لشگركشی می‌كرد، به این فكر افتاده باشد.

تصاویری از احداث و افتتاح راه آهن سراسری ایران در دوره رضاشاه پهلوی تقدیم می گردد:

 

دانـــــلود

  • 1,440 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.