دانلود کتاب آموزش خط پهلوی (فارسی ساسانی)

 

آموزش خط پهلوی

بخشی از متن کتاب آموزش خط پهلوی:

در زمان هخامنشيان مكاتبات دولتي به زبان و خط آرامي انجام ميگرفت. بدين گونه كه كاتبان آرامي زبان مراكز حكومتي مضمون نامه ها را كه به زبان هر ناحيه به آنها شفاها گفته ميشد، به آرامي ترجمه ميكردند و مينوشتند و در مقصد نيز نامه ها را دبيران آرامي زبان همان ناحيه به زبان همان ناحيه بر ميگرداندند.

پس از آن به تدريج از حدود قرن سوم قبل از ميلاد كه زبانهاي ايراني در نوشتن به كار گرفته شدند و اين زبانها به خط آرامي و سپس به خطوط تحول يافته از آرامي همانند پهلوي نوشته شدند.
حفظ سنت آرامي نويسي موجب شد كه برخي از كلمات اين زبان همچنان در نگارش بر جاي بماند.

اما همانگونه كه روش دبيران آرامي زبان دوره هخامنشي در هنگام ترجمه نامه ها بود هرگز اين كلمات به صورت اصلي خود تلفظ نميشدند بلكه معادل ايراني آنها در هر زبان به تلفظ در ميآمد.

بعدها كه دبيران و كاتبان ايراني تلفظ اصلي اين هزوارش ها را نميدانستند فقط شكل اين كلمات را به خاطر ميسپردند.و به صورت پهلوي تلفظ ميكردند.

مشخصات

  • 2,464 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

4 نظر ارسال شده
  1. behrooz aaa گفت:

    ممنونون و سپاسگزارم،کارتان بی نظیره،از زحمتی که در راه آگاهی و نابودکردن نادانی میکشید قدردانی میکنم و همیشه برایتان آرطوی موفقیت وسرافرازی دارم زیرا شما را استاد خود میدانم..برلستی هر کس مطلبی یا درسی را آموزش دهد استاد محسوب شده و قابل تقدیر…یا حق

  2. Ata گفت:

    عالییی بود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.