دانلود کتاب خطی تشریح منصوری اثر منصور ابن الیاس

 

برگی از کتاب تشریح منصوری

برگی از کتاب تشریح منصوری

 

منصور ابن الیاس یکی از پزشکان و پژوهش‌گران ایرانی اواخر سدهٔ چهاردهم با نام کامل منصور ابن محمد ابن احمد ابن یوسف ابن الیاس در دورهٔ تیموریان بود.
منصورابن الیاس اهل شیراز بود و در خانواده‌ای چشم به جهان گشود که نسل‌ها در زمینهٔ پزشکی فعالیت داشتند.

و خود نیز در علوم متداول عصر، خاصه در علم طب، سرشناس و مشهور بوده است. وی معاصر خواجه حافظ شیرازی و نیز حاجی زین العطار، پزشک مخصوص شاه شجاع و نگارنده اختیارات بدیعی بوده است. منصور دو اثر از آثار اصلی خود یعنی دانشنامه پزشکی عمومی و تشریح بدن انسان یا پژوهش‌های کالبدشناسی که به تشریح منصوری Tashrīḥ-i Manṣūrī معروف است را به سلطان ضیاءالدین پیرمحمد بهادر ((۷۹۷–۸۱۱ه) تقدیم کرد.

تولد منصور بنا به قراین، حدود نیمه نخست قرن هشتم هجری و احتمالا قبل از سال ۷۵۰ ق و بین سال‌های ۷۲۰ تا ۷۴۰ ق بوده است. زیرا که در موقع تالیف «کفایه مجاهدیه» که به نام مجاهد السلطنه زین العابدین شاه شجاع مبارز الدین محمد، از خاندان مظفریان، در حدود سال‌های ۷۸۶ تا ۷۸۹ ق نگاشته و بعید نیست که وی پزشک مخصوص مجاهد الدین بوده باشد.
درباره منصور مطلب زیادی در آثار تاریخی و منابع رجال شناسی به چشم نمی‌خورد. وی در ضمن آثار خود نیز به معرفی خود یا استادان، نیاکان و خانواده خود نپرداخته است. وی در عنوان کتاب «کفایه مجاهدیه» (این اثر مشهورترین اثر اوست)، خود را منصور بن محمد بن احمد بن یوسف فقیه الیاس معرفی نموده و افزوده است: «چون بر این علم و مطالعه این قسم (مقصود علم طب است) اشتغال می‌نمود…»

آثار

از آثار بجا مانده از منصور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دانشنامه پزشکی عمومی
  • تشریح بدن انسان، پژوهش‌های کالبدشناسی که به نام تشریح منصوری Manṣūr’s anatomy نیز معروف است.
  • کفایه مجاهدیه
  • رساله چوب چینی: که البته به نظر نمی‌رسد انتساب این اثر به وی چندان درست باشد، چرا که تداول چوب چینی بیشتر در قرن دهم هجری رواج یافت و در آثار پیش از آن دیده نمی‌شود.

مشخصات

  • 1,007 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.