تبلیغات قدیمی پیکان از سال 1940

 

هیلمن مینکس دلوکس قبل از نمایش عمومی در سال 1968

پیکان

پیکان نام یک خودروی سواری است که در سال ۱۳۴۶ خورشیدی توسط شرکت ایران ناسیونال (ایران‌خودرو) و گروه صنعتی روتس (مالک کارخانه تالبوت) تولید و به بازار عرضه شد، پیکان نخستین خودروی تولید ایران است. این خودرو به سرعت به ماشین محبوب ایرانی‌ها بدل شد و مدل‌های مختلف آن توسط ایران خودرو تولید شد ولی با وقوع انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ تولید آن کاهش یافت تا جایی که در اواخر دهه ۱۳۶۰ به مرز توقف تولید رسید، با این حال با تولید قطعات در داخل کشور حیات پیکان تا سال ۱۳۸۴ ادامه پیدا کرد و تیراژ این خودرو در زمان توقف تولید به بیش از ۲ میلیون دستگاه رسید.

پیکان با وجود نکات منفی مثل مصرف بالای سوخت به یکی از نمادهای صنعت در ایران تبدیل شد و برای چهار دهه بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ و سبک زندگی ایرانیان بود و مشاغل فراوانی پیرامون این خودرو شکل گرفت. امروزه نیز نمونه‌های قدیمی و بازسازی شده پیکان به عنوان یک خودروی کلاسیک و گران‌قیمت مورد توجه است.

هیلمن هانتر یا پیکان

هیلمن هانتر یا آرو (arrow به معنی پیکان) یک خودرو انگلیسی است که در در انگلستان در بین سال‌های ۶۶ تا ۷۹ به مدت ۱۳ سال تولید شد. هیلمن هانتر در شرکت تالبوت که زیر مجموعه کارخانجات روتس در ریتون و بعدها لین وود انگلستان ساخته شد. این خودرو در ایران با نام پیکان تولید می‌شد. پیکان تولیدی در سال ۱۹۶۷ میلادی، شمای کاملی از اتومبیل هیلمن هانتر مدل‌های دهه ۶۰ میلادی داشت. در سال ۱۹۷۹ تمام حق و حقوق تولید این خودرو به ایران فروخته شد.

این خودرو، با آنچه در ایران به هیلمن معروف است تفاوت دارد دو خودروی کاملاً متفاوت هستند. تنها مسئله‌ای که باعث شد در ایران این دو خودرو با هم اشتباه شوند انتخاب موتور آونجر ۱۶۰۰ جهت ساخت قطعاتی از موتور پیکان یا همان هیلمن هانتر در ایران بود.

در ادامه مجموعه اول تبلیغات قدیمی پیکان و عکس قدیمی پیکان نمایش داده می شود.

 

دانـــــلود

  • 589 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.