اولین نسخه تصویر سازی شده کتاب هامپتی دامپتی Humpty Dumpty

 

Humpty Dumpty

 

هامپتی دامپتی Humpty Dumpty نام یک کاراکتر معروف در اشعار و داستان های کودکانه انگلستان می باشد، شاید بتوان گفت این کاراکتر یکی از بهترین آثار تصویرسازی شده در دنیای شخصیت های کودکانه زبان انگلیسی است.

هامپتی دامپتی معمولا به شکل یک تخم مرغ به تصویر کشیده شده است، اولین تصویرسازی از هامپتی دامپتی مربوط به اواخر قرن هجدهم میلادی می باشد و اولین ترانه های مربوط به این شخصیت در سال 1870 توسط ویلیام الیوت (William Elliott) که یک گردآورنده آثار ادبیات کودک و توجوان بوده در فستیوال ملی اشعار و آوازهای کودکانه، در آثار ملی کودکان به ثبت رسیده است.
شاعر این اشعار مشخص نیست و اولین بار در سال 1810 میلادی در کتاب های Lewis Caroll “آلیس در سرزمین عجایب” شناخته شد و ظاهر او بصورت یک تخم مرغ ترسیم شد و از طریق همین کتاب به شهرت رسید.
اولین تصویر از او که به شکل تخم مرغ ترسیم شده است، توسط ویلیام والاس دن اسلو William Wallace Denslow یا به اختصار W.W Denslow که یک تصویرگر آمریکایی بوده است کشیده شد. دن اسلو یک کارتونیست سرشناس بود که علاقه شدیدی هم به سیاست داشت که اعتقادات سیاسی او در کتاب “جادوگر شهر از” مشهود است.
متن کامل اولین شعری که Humpty Dumpty در آن معرفی گردید اینگونه است:

Humpty Dumpty sat on a wall,
Humpty Dumpty had a great fall.
All the king’s horses and all the king’s men,
Couldn’t put Humpty together again.

در این شعر هیچ اشاره‌ای به ماهیت هامپتی دامپتی نشده است. شاید بتوان گفت دلیل اصلی این تصویر سازی، این چیستان است: چیزی که اگر از بالای دیوار به زمین بیفتد، هرتعداد نفر هم که جمع شوند نمی‌توانند آن را به شکل اولیه خود بازگردانند که پاسخش تخم مرغ بوده است.

  • 303 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.